İçeriğe Atla Menüye Atla

Erciyeste Çığ Tatbikatı 06 Şubat 2018

            Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Arama ve Kurtarma Hizmet Grubu 2018 yılı hazırlık, kapasite tespiti ve müdahale planlamasına yönelik olarak destek çözüm ortağı kurum ve kuruluşların katılımı ile Erciyes Dağında "Çığda Arama ve Kurtarma" konulu tatbikat icra edilmiştir.

               Tatbikatta İl Müdürlüğümüze bağlı 20 kişilik Arama ve Kurtarma Ekiplerinin yanı sıra, İl Jandarma Komutanlığına bağlı 21 kişilik Erciyes Jandarma Arama ve Kurtarma Ekibi, İl Sağlık Müdürlüğü 23 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma ve 112 Ekibi ve Büyükşehir Belediyesine bağlı 3 kişilik Erciyes A.Ş. Kurtarma Ekipleri de görev almıştır.

              Senaryo gereği 67 personel ile icra edilen tatbikatta, Erciyes Dağı’na tırmanış yapan 5 dağcıdan 4'ü çığ düşmesi sonucu çığ altında kaldı. Çığdan yara almadan kurtulan dağcının ihbarıyla birlikte bölgeye ekipler sevk edildi. Ekipler, kurtulan dağcının verdiği bilgiler doğrultusunda gerekli güvenlik önlemleri alınıp işaretlemeler ve görev dağılımı yapıldıktan sonra yapılan ilk aramalarda 3 yaralı arama kurtarma köpeği ve yer tespit cihazı ile bulundu.

           Yerleri tespit edilen dağcılar ekiplerin çalışmasıyla çığ altından çıkartıldı. UMKE ekipleri tarafından yapılan  İlk müdahalenin ardında 112 Ekipleri tarafından paletli ambulanslarla hastanelere sevk edildi. Çığ altından  kalan son dağcının aranmasına ise sonda ile devam edildi. Yapılan arama çalışmaları sonucu senaryo gereği son dağcının da cansız bedenine ulaşılarak bulunduğu yerden çıkartıldı.

                Tatbikat planlandığı şekilde senaryoda yer alan tüm detayların katılan tüm unsurlar tarafından  icra edilmesi neticesinde başarı ile tamamlanmıştır.